English

































NMCB: delavnica mreženje v kulturi, MMC KIBLA, Maribor, Slovenija, 18.–20. 5. 2012

DELAVNICA MREŽENJE V KULTURI
Termin: 18., 19. in 20. maj 2012
Lokacija: Komunikacijsko informacijska točka KIT, Glavni trg 14, 2000 Maribor in
Multimedijski center KIBLA, Ulica kneza Koclja 9, 2000 Maribor

Vsebinski okvir delavnice MREŽENJE V KULTURI je razdeljen v 3 sklope:

1. sklop - mereženje, in povezovanje kulturnih in umetniških organizacij ter posameznikov na ravni evropskega prostora v kontekstu kandidiranja za finančna sredstva v okviru finančnih mehanizmov Evropske komisije.
Mentorstvo: predstavnik Kulturne stične točke, Ljubljana (Mateja Lazar / Dušan Dovč).


Na delavnici, ki bo trajala dve uri, bomo odprli vprašanja o načinih delovanja organizacij (s poudarkom na zasebnih zavodih in društvih) v mednarodnem prostoru. Ali se morajo takšne organizacije za uspešno pridobivanje sredstev vključevati v mednarodne mreže z dolgoletnim stažem? Ali je uspešnejša možnost vzpostavitve nove mreže, ki jo odlikujejo dinamičnost, večja prilagodljivost razpisom, interdisciplinarnost in projektna naravnanost?
Mateja Lazar, vodja Kulturne stične točke v Sloveniji, bo predstavila možnosti podpore za mreženje v okviru programa Kultura, ki je sedemletni (2007-2013) kulturni program Evropske unije za sofinanciranje mednarodnih kulturno-umetniških projektov z evropsko dimenzijo.
Predstavila bo tudi nekaj mednarodnih evropskih mrež, ki že leta prejemajo podporo programa Kultura.
Mreženje v kulturi ima v Evropski uniji namreč že dolgoletno tradicijo in skorajda ni profesionalne organizacije, ki ne bi bila včlanjena vsaj v eno mednarodno mrežo. In vendar so tudi te institucionalizirane mreže oz. združenja soočena z radikalnimi spremembami v kulturni industriji:
nove tehnologije omogočajo prost pretok del in informacij, občinstvo se je prelevilo v aktivne uporabnike. Zdi se, da edini problem ostaja prost pretok ljudi, torej transnacionalna mobilnost posameznikov, ki delujejo na področju kulture.
Dušan Dovč, vodja produkcije Zavoda SCCA-Ljubljana, pa bo predstavil zavod kot model manjše in fleksibilne nevladne organizacije, ki ustvarja tako sodobno umetniško produkcijo kot zanjo vzpostavlja podporni sistem. S svojimi programi se uspešno povezuje in mreži. Zavod je z video programi (fizični in spletni arhiv Postaja DIVA) včlanjen v mednarodno mrežo in platformo GAMA - Gateway to Archives of Media Art (Bremen), ki povezuje sorodne evropske video/medijske
arhive ter jim omogoča večjo vidnost in širšo dostopnost. Z izobraževalnimi programi (šola za kustose in kritike Svet umetnosti) se zavod povezuje v projektna sodelovanja na območju srednje, vzhodne in južne Evrope (Zagreb, Dunaj, Krakov, Zürich) in Balkana (Izmir, Erevan). S servisnimi programi (Artservis) pa sodeluje z mrežo za mobilnost v kulturi On-the-Move (Bruselj), mrežo kulturnih portalov držav jugovzhodne Evrope InSEEcp (Ljubljana, Zagreb, Beograd, Skopje) in mrežo stičnih točk za mobilnost Practics (Wales, Amsterdam, Bruselj, Barcelona). Naše mreženje pa sega tudi na področje kulturne politike, tako v Sloveniji (Asociacija, društvo NVO in samostojnih ustvarjalcev na področju kulture) kot v mednarodnem prostoru (Culture Action Europe, Bruselj; Anna Lindh Foundation, Aleksandrija).
Kako delujejo takšna povezovanja in mreženja, ali so neformalna ali formalna; so dolgoročna ali projektna; ali je njihov namen umetniška produkcija ali izboljšanje produkcijskih pogojev, pa bodo vprašanja, na katera bomo odgovorili na delavnici.

2. sklop - mreženje organizacij in posameznikov na področju sodobnih kulturnih in umetniških praks, idej, projektov in zanja na mednarodni ravni ter predstavitev uspešnih primerov (Mreža multimedijskih centrov Slovenije, X-OP - Izmenjava operaterjev in producentov umetnosti,...)
Mentor: Peter Tomaž Dobrila

Če se je z razvojem računalnika, na začetku algoritmičnega in procesualnega stroja, intermedijska umetnost pridobila enakovreden položaj na področju sodobnih umetnosti, se je z razmahom najrazličnejših uporabniških vmesnikov uveljavila in vzpostavila kot upoštevanja vredna tudi v bolj tradicionalnih umetnostnih institucijah. Danes je intermedijska umetnost na točki, ko se vse bolj pojavlja kot interdisciplinarna izraznost, povezana tudi z drugimi
umetnostnimi področji in je vpeta v celotno umetnino kot njen enakopraven in verodostojen del. Tehnologija je postala zgolj sredstvo in ni več cilj, je samo še eno od orodij v postopkih ustvarjanja in se jo prav tako uporablja, kot tudi problematizira in ignorira.
Človek je v tej ožičeni informacijski oz. digitalni družbi eno od vozlišč mreže, skozi katero se distribuirajo določene informacije, je bitje na razvodju komunikacijskih povezav in tokov, med katerimi je tudi intermedijska umetnost. Vanjo so se vpletle tudi povsem klasične oblike umetnosti – slika, kip, arhitektura – in sodobnejših medijev, iz katerih gradi – fotografija, video, film. Obenem je postala ozaveščena, ekološko angažirana, saj je vse več umetniških del, ki se ne ubadajo z nadgradnjo, ne iščejo naprej, ampak se spogledujejo z zastarelo opremo, z neuporabljanimi programi, se obračajo k dekompoziciji struktur, celo ludistično obračunavajo in razbijajo računalnike, izpostavljajoč njihovo sporno ekološko vlogo.

3. sklop - nove platforme mreženja - socialna / družabna omrežja na svetovnem spletu - kako uporabljati / izrabljati nove medije (on-line - facebook, twiter, LinkedIn,...) v poslovne / projektne namene.
Mentor: Jaka Železnikar


Na delavnici bomo intenzivno pogledali predvsem Facebook (in razliko med osebnim profilom in FB stranjo), Twitter ter povezane storitve za razširjanje vsebin.
Zasebnost in skrb za skupno. Ob tem pogledamo še bloge in druge (več medijske) povezane načine kako širiti vsebine.
Ter pozitivne strani družbenih omrežij in njihove pasti (no, med drugim, zakaj ne gre pozabiti na druge, lokalne medije).
Torej kako in zakaj komu povedati kaj preko izbranega medija, da bi dosegli kogar zanima kaj se počne v lokalnem multimedijskem/novo-medijskem centru.
Če bo čas, pogledamo še kako preseči generacijske zadeve in kako organizirati in doseči širši krog občinstva oziroma zainteresiranih. Od otrok do starejših.

Fotografije











Dejavnosti


KIBLA PORTAL

KiBela

artKIT

KIBLA2LAB

Neformalno izobraževanje

Spremljevalni program

Sodelovanja in gostovanja

KIBAR

Za:misel

TOX

folio

Festivali


KIBLIX

MED

Festival ljubezni 2008-2012

Dnevi radovednosti 1997-2011

Ciklus (DA)(NE)S

Projekti, koprodukcije in mednarodna sodelovanja


Aktualni projekti

Koprodukcije

Zaključeni projekti
  - Risk Change / Tvegaj spremembo
  - Zelene veščine za mlade
  - Carnval
  - mGames - Mobile Games
  - VETLICAT
  - eCultSkills
  - ECultValue
  - Soft Control
  - Evropska prestolnica kulture
  - Program Kultura
  - Kultura 2000
  - Mladi v akciji
  - IPA SI-HR 2007–2013
    - New Media Cross Border
  - Socrates-Grundtvig
  - EMF
  - e-Contentplus
  - Leonardo da Vinci
  - Lektor
  - INDU.PIK
  - Patent
  - Europrix TTA
  - EMMA
  - Slovenske koprodukcije in sodelovanja
  - MB Mina
  - WSA

Naročilo obvestil





Poiščite nas na socialnih omrežjih:







Nagrada e-odličnost 2008
















































MULTIMEDIJSKI CENTER KIBLA / Ulica kneza Koclja 9, 2000 Maribor, Slovenija, Evropa
telefon: 059 076 371 ali 059 076 372 / e-pošta: kibla@kibla.org