Zaključni dogodek projekta ArtMINDS: Vključevanje manjšin preko digitalnega pripovedovanja zgodb
Zaključni dogodek projekta ArtMINDS: Vključevanje manjšin preko digitalnega pripovedovanja zgodb sreda, 14. 5. 2025, ob 17. uri MMC KIBLA
Prepoznavanje in praznovanje raznolikosti prebivalstva – zlasti manjšin in priseljencev – ima ključno vlogo v razvoju slovenske družbe. V sredo, 14. maja 2025, ob 17. uri vas vabimo v MMC KIBLA na zaključni dogodek mednarodnega projekta ArtMINDS, ki je v zadnjem letu in pol aktivno spodbujal prepoznavanje pomena kulturne dediščine, ki jo ustvarjajo predstavniki manjšin in priseljenci ter krepil njihovo vključenost v oblikovanje kulturnega življenja v Sloveniji in drugih državah.
Projekt ArtMINDS, ki je nastal v sodelovanju treh nevladnih organizacij iz Avstrije (Roma Volkshochschule Burgenland), Madeire (My Madeira Island) in Slovenije (Inštitut Središče zagovorništva), je ustvaril 30 digitalno pripovedovanih zgodb. Te zgodbe poudarjajo pravico vsakega posameznika do soustvarjanja kulturne dediščine v okolju, kjer živi, ter spodbujajo deljenje, izražanje in prispevanje kulturnih praks in tradicij različnih skupnosti. Med njimi najdemo izstopajoče posameznice in posameznike iz vrst manjšin in priseljencev, ki so s svojimi prispevki pomembno zaznamovali slovensko kulturo – na področju glasbe, literature, kulinarike, narave in drugje.
Predstavniki sodelujočih organizacij so se na mednarodnem usposabljanju na Madeiri usposabljali za učinkovito in privlačno predstavitev pomena kulturne raznolikosti. Rezultat je spletna stran, na kateri so digitalne zgodbe prosto dostopne širši javnosti.
Na zaključnem dogodku bomo predstavili nastale zgodbe in izpostavili pomen posameznikov pri soustvarjanju kulturne dediščine. Svoja razmišljanja in izkušnje bo z nami delila tudi priznana pesnica in pisateljica makedonskega rodu ga. Lidija Dimkovska, za glasbeno obogatitev dogodka pa bo poskrbela Ana Pavlinič, študentka pedagogike in anglistike na Univerzi v Mariboru.
Vabljeni na dvourni dogodek, kjer bomo skupaj obeležili pomen medkulturnega povezovanja ter spoznali kulturno dediščino, ki jo s svojim delom soustvarjajo pripadniki manjšin in priseljenci. Vstop je prost, za pogostitev bo poskrbljeno.
Dogodek organizira Inštitut Središče zagovorništva.
|